Väärisehted vajavad puhastamist

Kullatud ja hõbetatud, samuti metallisulamitest ehteid tuleb kaitsta aerosoolide (juukselakkide ja deodorantide) eest. Aerosooli ja isegi näokreemi mõjul muutuvad metallehted kiiresti tumedaks.

Hoia kuld-, hõbe- ja metallehteid eraldi karpides. Eriti õrnad on kriimustuste suhtes kullatud ja hõbetatud ehted.

Metallsulamist ehted ei vaja spetsiaalseid hooldusvahendeid, tarviduse korral võib neid pesta sooja vee ja seebiga, seejärel hoolikalt kuivatada.

Kõiki kuldehteid võib pesta lahuses, mis koosneb teeklaasitäiest kuumast veest, teelusikatäiest hoolikalt lahustatud leebetoimelisest pesupulbrist (mitteleeliselisest) ja teelusikatäiest nuuskpiiritusest. Ehe tuleb jätta mõneks ajaks lahusesse seisma, seejärel väikese harjaga (näiteks vana hambaharjaga) ettevaatlikult hõõruda, sooja veega loputada ja seejärel kuivatada.

Peenikese kuldketi võib panna eelkirjeldatud lahusega täidetud pudelisse, loksutada ja siis mõneks ajaks seisma jätta. Seejärel tuleb kett pudelist välja võtta, loputada ja pehme riidega kuivatada.

Ära puhasta kullatud ehteid nuuskpiiritusega! Üldse tuleb kullatud ehteid puhastada väga ettevaatlikult – piisab piirituses niisutatud pehme lapiga hõõrumisest.

Kullatud ehted hõõru puhastamiseks vahustatud munavalgega, millele võib vajadusel lisada veidi soola.

Kullatud ehteid võib puhastada ka seguga, mis koosneb noaotsatäiest booraksist ja 60 milliliitrist veest.

Kui kodus nuuskpiiritust pole, võid odekolonniga niisutatud vati keerata ümber tiku ja sellega sõrmuse kivi alla kogunenud mustusest ära puhastada.

Ka hõbe- või melhioresemeid võib puhastada samas lahuses nagu kuldesemeid, kuid lahus peaks olema jahedam.

Pärast harjaga pesemist poleeri hõbeese riidetükiga üle.Merevaigust ning elevandiluust ehteid võib pesta soojas seebivees, loputada ning seejärel hoolikalt kuivatada.

Väga määrdunud ning kriimustatud ehted on targem viia töökotta, kus kriimustused galvaanilisel teel parandatakse ja ehetele spetsiaalsete vahenditega poleerides sära antakse.