Maailma suurim teemandikaevandus suletakse


Kaevanduskompanii Rio tinto sulgeb Lääne-Austraalias asuva teemandikaevanduse Argyle. Lähima paari aasta jooksul jõuab Argyle Diamonds, Austraalia suurim teemandikaevandus ja haruldaste hinnatud roosade teemantide allikas oma tegevuse lõpuni. Rio Tinto CEO Arnaud Soirat sõnas, et neil on veel veidi varusid, mis lähevad turule, kuid 2020. aasta lõpus lõpetavad nad tootmise kui majanduslikult tasuvad varud on lõppenud. Kaevanduse sulgemine vähendab maailma teemandi tootmise mahtu umbes 10% võrra ning eeldatakse, et see toob endaga kaasa surve hinnatõusule. Eriti suurt mõju avaldab kaevanduse sulgemine roosade teemantide hinnale.

Viimase 20 aasta jooksul on Argyle roosade teemantide väärtus tõusnud 500 protsenti, edestades kõiki peamisi aktsiaturge. Soirat ütles, et kui Argyle suletakse, 90% roosade teemantide kaevandamisest maailmas peatub, seega on arusaadav, miks see muudab roosad teemandid eriti atraktiivseks. Kuigi Rio Tinto eelmise aasta teemandimüügi tulu hoitakse salajas, arvatakse et nende kõige parem kivi müüdi umbes 14-21 miljoni dollari eest.

Austraalia üks tuntumaid teemandikogujaid Frauke Bolten-Boshammer ütles, et on näha, et inimesed on üha rohkem teadlikumad roosade teemantide vähenemisest ning neid küsitakse poodides üha rohkem. Ta ütles ka, et neil oli sõrmus, mille väärtus oli 10 aastat tagasi 11 000 dollarit, nad lasid selle üle hinnata ja täna on selle väärtus juba 47 000 dollarit.

Allikad:

Business Insider, Postimees, ABC News

Pilt: http://www.mdtdesign.com.au/australian-pink-argyle-diamonds/