Kallim kui kuld, kindlam kui raha

Viimasel ajal on palju räägitud kulda kui kindlasse instrumenti investeerimisest. Samas on teenimatult vähe räägitud vääriskividesse ja vääriskividega ehetesse investeerimisest.

Tõsi, et kulda on võimalik täna väga kiiresti osta ja sama kiiresti müüa ehk spekuleerida kulla hinna langusel ja tõusul. Kulla hetkehind on kättesaadav igale arvuti või nutitelefoni omanikule. Tuleb vaid jälgida kuhu kulla hind on minekul, kas alla või üles ja ära arvata, millal on õige aeg müüa. Seda tuleks teha igapäevaselt, sest kulla hinna suund võib väga järsku muutuda. Kullaga on kahjuks see häda, et teda on suhteliselt keeruline turvaliselt hoiustada, sest tänapäevaste vahenditega on kulla asukohta isegi distantsilt võimalik tuvastada . Eriti kui tegu on suuremate kogustega. See tähendab, et n.ö. padja alla ei tasuks peita. Suuremaid ja suuri koguseid saab muidugi pangas hoida, aga siis lisandub hoiustamiskulu ja panga risk. Kui tahate suurelt teha on võimalik oma kullavaru osta näiteks Hong-Kongi. Siin tuleb küll arvestada asjaoluga, et Hong-Kongis asuvat investeeringukulda saab osta ja müüa, kuid mitte sealt välja viia. Seega teil on teoreetiline kullakang, millel on hind, mis pidevalt muutub . Kahjuks ei saa te ise midagi ette võtta, kui pangaga kasvõi massiliste rahvarahutuste käigus midagi juhtuma peaks.

KULLA HINNA VIIMASE VIIE AASTA MUUTUMISE GRAAFIK PILT

Vääriskividega on pisut teisiti. Teemanti näol on võimalik paigutada väga suurt raha väga väikesesse objekti. Väga kvaliteetse 13 mm läbimõõduga ja 20 grammise briljandi hind võrdub ligikaudu 65 kg puhta kulla hinnaga. Briljanti saab märkamatult endaga kaasas kanda, 65 kilost kullakangi aga mitte. Korralik rahapaigutus teemantisse tuleb kindlasti kasuks kriisiolukorras, kui tuleb mingil põhjusel kiiresti oma elukohast lahkuda ja mujal oma eluga uuesti alustama.

Teemantidesse paigutamisel peaks abi küsima usaldusväärselt spetsialistilt, kellel on piisavalt kogemusi gemoloogiast ja hinnapoliitikast ning otsekontakt tootjatega. Börsilt või kaubandusvõrgust ostetud teemantitel on alati vahendustasu lisatud. Teemanti õiglane hind ei ole asjasse mittepühendatule reeglina kättesaadav. Kui tegu on investeeringuteemantiga ei saa müügiotsust teha üksnes hinna ja kvaliteedi järgi. Olen täpsemalt jälginud teemantite hindu viimase majanduslanguse ajal. Selgub, et teatud teemantid pidasid majanduslangusele nii vapralt vastu, et nende hind praktiliselt ei langenud ja täna on juba arvestatavas tõusus. Mulle endalegi tuli üllatuseks, et need ei olnud kõige paremate näitajatega kivid.

Siin kehtib peamiselt üks reegel: mida pikemaks ajaks on plaan raha paigutada, seda suurem ja kallim võiks kivi olla. Kui paigutada lühemaks ajaks on mõistlik osta rohkem väikeseid kive, sest neid on kergem vajadusel osade kaupa müüa. Mõlemal puhul tuleks võimalikult odavalt osta, et vähendada hinna -languse riski.

Tõenäosus, et pikemas perspektiivis hind odavneb on võrdlemisi väike, kui mitte olematu. Täna ei ole enam avastatud ühtegi arvestatavat teemanti leiukohta ja vanad on oma parimad aastad juba üle elanud. Seoses majanduslangustega võib ette tulla küll ajutisi hinnalangusi ning just siis on õige aeg osta. Viimase majanduslanguse ajal teemantite hinnad küll langesid, kuid tänaseks on enamus saavutanud kõrgema hinna, kui majanduslanguse alguses. Olgugi, et majandus ei ole veel täielikult kosunud.

Teemantisse paigutatud raha peaks tagame teile elutaseme, millega olete harjunud ka õnnetuse või ärilise ebaõnne korral. Seega sõltub paigutuse suurus teie tänasest materiaalsest olukorrast. Kindlasti ei ole mõtet paigutada ülejõu käivaid summasid. Iga hea hinnaga ostetud teemant on investeering, kuid ei tohiks teie tänast äri ega elu segada.

Kõik eelnev jutt kehtib ka vääriskividega ehete puhul. Siin lisandub investeeringule ka ehte funktsioon. Nii teemanditel kui teemantitega ehetel peaksid kaasas olema sertifikaadid. Eraldi ehte ja kivide kohta. Kõlbavad kõik legaalsete ja erapooletute laborite sertifikaadid. Müüt selle kohta, et mõned Euroopa ja Ameerika sertifikaadid on head ja teised ei kõlba kuhugi on vale ning see pole erapooletu hinnang. Kõikidel sertifitseeriatel on head ja halvad küljed, seega ka sertifikaat tuleb valida sõltuvalt investeeringule.

Kindlasti peab olema ettevaatlik lõunapoolsete riikide turistidele suunatud esinduspoodide “sertifikaatidega” . Tihti on nad kallutatud müüja kasuks või ei vasta üldse tõele.

Kõige kindlam on kui kivil on sertifikaadi number, mida ei saa kivi kaalu muutmata eemaldada ega uuendada. Selleks on laseriga kivi servale kantud numbrid. Sobivad ka konteineritesse paigaldatud ja mikrokiibiga varustatud
investeeringukivid, kuid peab siiski arvestame, et mõningaid konteinereid on võimalik avada ja kivi vahetada, suuremate kivide puhul konteinerit ei soovitaks. Lisaks konteineri avamise riskile on ka häda selles, et konteinerist välja võtmata ei ole võimalik kivi andmeid kontrollida. Samas väiksemate kivide puhul on konteiner õigustatud, kuna lasernumbri kandmine kivile võib osutuda kivi hinnaga võrreldes ebamõistlikult kalliks.